Lapos tető kemény PUR hab szórással
Technológiai berendezés és kezelőszemélyzet.
A kiváló minőségű kivitelezés csak magasnyomású szórással érhető el – Gusmer/Graco berendezéssel. A másik fontos tényező a berendezés megfelelő beállítása és működése, az üzemeltetésének tisztántartása. A kezelőszemélyzet rendszerint három képzett és tapasztalt szakemberből áll. A kivitelezési csoport mobilis (dobozos teherautó). A munkamenetről és a kivitelezéskor tapasztalható időjárási viszonyokról naponta készül feljegyzés a munkanaplóba.
- levegő hőmérséklete 10°C felett
- az alapfelület hőmérséklete 15°C felett
- engedélyezett maximális relatív páratartalom 70 %
(ezek a feltételek az Európában alkalmazott PUR rendszerekre érvényesek)
A PUR keményhab felhordásának kivitelezése Közép-Európában rendszerint április végétől október közepéig, vagyis legalább évi 6 hónapon át lehetséges.
Figyelmeztetés: A kivitelezéshez 380 V / 24 A elektromos feszültségcsatlakozó szükséges, használható mobil elektromos áramforrás is.
A tető előkészítése a keményhab szórására
Minden kivitelezést a helyszín megtekintése előz meg, amelynek tárgya a meglévő állapot felmérése, és az ezt követő árajánlat elkészítése. A felújításkor meg kell határozni a tetőhéjazat nedvességtartalmát, esetleg az utólagos hőszigetelésre való tekintettel hőtechnikai számításokat kell végezni a kondenzáció lefolyásának meghatározásával.
A szórás előtt megfelelően elő kell készíteni az alapfelületet, amely minden tetőhéjazat típus számára eltérő lehet:
Alapfelület: Régi bitumen lemezek
Az elsődleges döntés arról szól, hogy szükség van-e azok részleges vagy teljes felületű eltávolítására (állapotuktól vagy rétegeik közötti nedvességtartalomtól függően), azok megtartása esetén ki kell egyenlíteni a dudorokat és a ráncokat. Továbbá el kell távolítani vagy újra rá kell olvasztani a fellazult részeket. A legfontosabbak a tetőhéjazat szélei, az attikánál, az ereszeknél, a beeresztéseknél és a tetőzáródásoknál (pl. falak). A tető felületét tökéletesen le kell söpörni, a tócsák helyén el kell távolítani az üledéket. A korrodálódott bádogos elemeket ki kell cserélni, a felületi korróziót ki kell javítani, és alapréteggel felületkezelni. Különös figyelmet kell szentelni minden felülvilágítónak és azok kapcsolódási pontjainak a tetőhéjazathoz tekintettel a kondenzvíz elvezetésére. A szórás előtt mindig le kell szerelni a villámhárító rendszert (legalább részben, a szórására helyén), a szórására után ismét vissza kell szerelni. Ezzel kapcsolatban olykor módosítani kell a vezetékek rögzítési pontjait, amit a jogszabályok szerint kell kivitelezni.
Az alapfelület típusa: Lemez tetőhéjazat
Ha enyhén korrodálódott lemez felületről van szó, a korróziót el kell távolítani, és alapbevonattal kell felületkezelni. A fellazult lemezeket újra rögzíteni kell a hordószerkezethez, illetve egymáshoz nitteléssel vagy önmetsző csavarral. Bizonyos szűk és mély vájatú trapézlemez fajtákra történő alkalmazáshoz kiegyenlítő üvegszál hálót kell alkalmazni. Ha alumínium vagy másfajta lemezről van szó, megfelelő felsőréteg (alapréteg) alkalmazása szükséges. A síklemez tetők szigetelésekor gyakran szükséges a villámhárító hálózat rögzítő elemeinek módosítása.
Az alapfelület típusa: Hullám eternit
Az elsődleges feladat a felületi elváló réteg eltávolítása (mechanikusan vagy magasnyomású vízzel). A megfelelő kiszáradás után penetrálni kell a felületet. Az elválás vagy a tisztítás miatt keletkezett nyílásokat át kell fedni (átragasztás). A fellazult lemezeket újra rögzíteni kell a hordószerkezethet, illetve egymáshoz önmetsző csavarral. A felület egyenetlenségeinek csökkentésére speciális kiegyenlítő üvegszálas szövetet kell lefektetni.
Az alapfelület típusa: Polikarbonát hullámlemez
Az eljárás azonos az előzőekben leírtakkal, az elváló réteg esetén megfelelő penetrációt kell választani.
Az alapfelület típusa: Fa szerkezet
Ha a tetőhéjazat bitumenes lemezekből készült, ezt a réteget meg kell őrizni a tisztítás és a javítás után (lásd 1. típusú alapfelület. A korhadt vagy penészgomba miatt sérült deszkázatot ki kell cserélni, majd egy sor bitumenes lemezzel kell burkolni, mechanikusan rögzítve a deszkázathoz 1x1 méteres négyzethálóban elhelyezett lemezgyűrűk segítségével és szögekkel rögzítve. Fontos az eredeti bitumenes lemezek megfelelő rögzítése is a deszkázathoz a tető szélei mentén.
A tető lejtése
A tető alakja és lejtése a pur keményhab szórására bármilyen lehet, a szórást a tetőn haladó dolgozó végzi. Nagyobb lejtések esetén, nem lehetséges a szórást a tetőn járva végezni, ehhez magasemelő szerelőfelületet kell alkalmazni.
A PUR IZOLÁCIÓ cég a nullás vagy negatív lejtésű tetőkhöz lejtési réteget kínál és kivitelez, például polisztirol ékek alkalmazásával.
A szigetelő réteg szórása szerelő állványról
ČSN 73 1901 szabvány 5.8.8. cikkelye:
"A poliuretán keményhab hőszigetelések az építkezésen permetezve száraz felületen legalább 2°-os vagy annál nagyobb lejtésű tetőkre alkalmazhatók. Ha rendelkeznek vízszigetelő védőréteggel, kisebb lejtésen is alkalmazhatók. A poliuretán hab alkalmazási felületének legnagyobb lejtését nem határozzák meg. Ezt a védőréteg anyagának használata határozza meg. A tervezés és a kivitelezés részleteit a beszállítók különleges előírásai tartalmazzák."
A PUR keményhab szórása
Az alapfelület fent leírt előkészítése után kezdhető meg a hő- és vízszigetelő keményhab felhordása. Az előkészített GUSMER berendezéssel, egy 90 m (vagy akár 120 m) hosszú tömlővezetékkel a két komponens keverékét kb. 100 bar nyomás alatt a tetőre a keverőpisztolyhoz szállítják. A tapasztalt dolgozó aeroszol formájában a tiszta és előkészített alapfelületre permetezi a keveréket, ahol a vegyi reakció következtében 20 másodperc múlva min. 10-15 mm vastag kemény azonnal járható hab keletkezik. A szórást rétegenként végzik a rétegek egyenletessége miatt. A felület szórását egyszerre lezárt egységekben végzik 100-tól 300 m2-ig terjedő felületen. A szórás egymáshoz kötése hosszabb időszak (egy év vagy annál több) után is elvégezhető speciális tapadó-összekötő hidak (felületi bevonat) alkalmazásával.
|
PUR keményhab szórása |
UV védőbevonat szórása
A tető lejtésére való tekintettel kell megválasztani a megfelelő típusú védőbevonatot. Minden alapanyag saját specifikus feldolgozási feltételekkel rendelkezik, illetve bizonyos bevonatok a hab szórása után azonnal alkalmazható, és nem igényelnek technológiai szünetet. Általánosan érvényes, hogy az UV védőbevonatot legkésőbb a keményhab felhordását követő hat hónapon belül a felületre kell juttatni. Az UV sugárzás hatására ugyanis a kezdeti hónapokban módosul a keményhab felületének színe (világos sárgától sötét sárgáig, lásd Technológiák és alapanyagok menüpont), hosszabb idő után a keményhab felülete elválhat. Az elválás csak felületi jellegű, de az UV védőbevonat nélküli pur alkalmazás nem megfelelő, és csökkenti annak élettartamát. A PUR IZOLÁCIÓ szigetelő rendszerre tűzbiztonsági szempontból semmilyen korlátozások nem vonatkoznak a falakon történő alkalmazásra. Az EN 13501-1 európai szabvány szerint BROOF (t3) besorolással rendelkezik – nem terjeszti a tüzet.
Az akril bázisú UV védőbevont felhordása |
|
A poliuretán keményhab szigetelés részlete:
a szórás részlete a trapézlemezen (profilozott) a hullámok kiegyenlítésével
A LAPOSTETŐK SZIGETELÉSÉNEK KIVITELEZÉSÉT BEMUTATÓ PÉLDÁK:
Az alapfelülete kijavítása, a fellazult réteg eltávolítása, a dudorok kiszárítása és visszaolvasztása | A tetőelfolyók betétkialakítása réz betétekkel |
A fellazult bitumenes lemezek | A fellazult bitumenes lemezek eltávolítása az attikáról |
PUR keményhab szórás az attika függőleges részére | PUR keményhab szórás tetőközi összefolyó helyén |
A csarnok lemezszigetelésének részlete 30-35 mm vastag keményhabbal |